Az energia vesztesség nélküli tárolása nagyon nehéz feladat. A napenergia esetében ez fokozottan igaz, éppen ezért igen nagy a jelentősége annak a megoldásnak, amit most hoztak nyilvánosságra a MIT kutatói.
Ezidáig a napból származó energiát közvetlenül elektromos energiává alakították és így tárolták. Sajnos azonban a legjobb akkumulátorokkal sem lehet hónapokig megőrizni az energiát, így hiába gyűjtögetjük a napfényt nyáron, télire nem sok marad belőle világításra, fűtésre.
A mostani felfedezés egy különleges fulvalén-diruténium molekulára épül, ami a napfény hatására folyékony állapotba kerül, amiből azután csak egy katalizátor hozzáadásakor alakul vissza, miközben hőt ad le.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha az ilyen anyagból készült “akkumulátort” kitesszük a napra, akkor olyan folyékony anyagot kapunk, ami korlátlan ideig tárolja az energiát és akár csővezetékeken keresztül is eljuttatható a kívánt helyre. Miután pedig kinyertük belőle a hőenergiát, amit akár elektromos energiává is alakíthatunk, sértetlenül visszakapjuk az eredeti molekulaszerkezetet és ismét feltölthetjük azt.
A kísérletekhez használt fulvalén-diruténium nagyon ritka, így a további kutatások arra irányulnak, hogy egy hasonló tulajdonságokkal rendelkező, de gyakoribb és olcsóbb molekulával tudják azt helyettesíteni.
Utolsó kommentek