Annak ellenére, hogy Kína viszonylag új szereplő a világűr meghódításában, mégis az első helyen áll a Földünk körül keringő szemét létrehozói között. Az orosz űrkutatási hivatal, a Roscosmos tanulmánya szerint, a használhatatlanná vált űrhajók, rakéták, műholdak és ezek darabjainak nagy része a kínai űrkutatás "terméke". A jelenleg nagyjából 10 ezer darabra becsült mesterséges űrszemét 40 százaléka kínai, ezt 27,5 százalékkal követi az Egyesült Államok. Oroszország pedig a harmadik helyen áll, 25,5 százalékkal.
A nem éppen dicsőséges első hely megszerzésében nagy szerepet volt a kínai hadsereg 2007-ben végzett rakéta kísérletének, amikor egy üzemképtelen időjárási műholdat semmisítettek meg, aminek azóta 2800 apró darabja kering bolygónk körül.
A használaton kívüli mesterséges űrobjektumok, főleg ha azok nagyobb méretűek, komoly veszélyt jelenthetnek, éppen ezért orosz tudósok egy nemzetközi megfigyelő rendszer létrehozását javasolják, ami a Föld-közeli világűrben keringő halott objektumokat figyelné és figyelmeztetne, hogy hol várható azok esetleges lezuhanása.
Utolsó kommentek